Contact

Third District Election of Officers (two year terms) September 8, 2018
Chair: Al Womble
Vice Chair: Paula Martinez
Second Vice Chair: Jennifer Lunsford
Third Vice Chair: Dylan Funk
Secretary: Carl Olsen (carl dot olsen at idp3 dot org)
Treasurer: Don Ruby
Affirmative Action Chair: Michelle Elliott

IDP 3 Bylaws

IDP Constitution, Article V, §§ 1(a), 1(b), and 1(d)
1(a).  The membership shall consist of the District Committeepersons on the State Central Committee, and one person for each full 5,000 votes cast for the Democratic candidate for Congress in the last two General Elections.  Each county shall have at least three members.
1(b).  One member shall be the County Chair or the Chair’s designee.
1(d).  The number of alternates should not exceed twice the number of apportioned county representatives to the district committee.

Member Allocation Tables

Adair (3 of 3)
Members
  1. Arthur Allen
  2. Thaddeus Hawley, Chair
  3. Kevin Shilling
Adams (3 of 3)
Members
  1. Jackie Cordon, Chair
  2. Martin Olive
  3. Pat Shipley
Alternates
  • Oscar Cordon
  • Larry Sawyer
  • Amy Sawyer
Cass (3 of 3)
Members
  1. Kathleen Kerns
  2. Gary Schwartz
  3. Sherry Toelle, Chair
Alternates
  • Carol Preston
  • Sandra Sothman
Dallas (4 of 4)
Members
  1. Art Behn
  2. David McFarland
  3. Bryce Smith, Chair
  4. Julie Stewart
Fremont (3 of 3)
Members
  1. Brian Kingsolver
  2. Chuck Larson, Chair
  3. Twila Larson
Guthrie (3 of 3)
Members
  1. Kathy Miller, Chair
  2. Julia Peterson
  3. Karen Sievers
Madison (3 of 3) (3/2019)
Members
  1. Pam Deichmann
  2. Alan Feirer, Co-Chair
  3. Tom Hayes
Alternates
  • Elizabeth Hoenig
  • Ryan Marquardt, Co-Chair
  • Barbara (Barb) Pfeiffer
  • Mary Terry
Mills (3 of 3)
Members
  1. Donna Crum, Chair
  2. Joan Lawler
  3. Meagan Schnoor
Alternates
  • Lavonne Renshaw
Montgomery (3 of 3)
Members
  1. Seth Johnson
  2. Becki Kaiser
  3. Joseph (Joey) Norris, Chair
Page (3 of 3)
Members
  1. Heidi Carter, Chair
  2. Laura Tumak
  3. Michael Worrell
Alternates
  • Jennifer Herrington
Polk (35 of 36)
Members
  1. Mary Ann Ahrens
  2. Sean Bagniewski, Chair
  3. Kim Boggus
  4. Shanda Carstens
  5. Rob Davis
  6. Deidre DeJear
  7. Rebecca Dublinske
  8. Bill Ekhardt
  9. Rhonda Fowler
  10. Dylan Funk
  11. Tamyra Harrison
  12. Mitch Henry
  13. Linda Johnson
  14. Max Knauer
  15. Tabatha Lamb
  16. Elizabeth Leas
  17. Jennifer Lunsford
  18. Michael McKinley
  19. Carl Olsen
  20. Will Oppermann
  21. Lindsay Paulson
  22. Lu Ann Pedrick
  23. James Peterson
  24. Kelly Sargent
  25. Karl Schilling
  26. Margaret (Peg) Schilling
  27. Jack Schuler
  28. Rick Smith
  29. Lee Thielmann
  30. Ruth Thompson
  31. Scott Thompson
  32. Jerry Tormey
  33. Rob Tucker
  34. Ivan Webber
  35. Al Womble
  36. Phyllis Womble
Alternates
  • James Marren
  • Reyma McCoy McDeid
  • Kathleen O'Leary
SCC Members
  • Sean Bagniewski
  • Bill Brauch
  • Bonnie Brown
  • Mary Jane Cobb
  • Carl McPherson
  • Al Womble
Pottawattamie (4 of 4)
Members
  1. Bill Keister
  2. Mary Anne Kuhr
  3. Scott Punteney, Chair
  4. Bart Randolph
Alternates
  • Ellen Garaffa
  • Teresa Kerkman
  • Mike Moore
  • Marsha Pilger
SCC Members
  • Annaleah Moore
Ringgold (2 of 3 - 1 is vacant)
Members
  1. Mike Gepner
  2. James Uhlenkamp, Chair
Taylor (3 of 3)
Members
  1. Betty Brummett, Chair
  2. Lisa Jensen
  3. Belinda Ogle
Union (3 of 3)
Members
  1. Lee Albertson
  2. Clint Brown
  3. Tiffany Gale, Chair
Alternates
  • Carol Smith
  • Susan Weight
  • Judy Woods
Warren (3 of 3)
Members
  1. David Betsworth, Chair
  2. Don Ruby
  3. Crystal Schrader
Alternates
  • Erica Shannon
SCC Members
  • Paula Martinez